معرفی شهرستان » دانشگاه آزاد اسلامی واحد عجب شیر
اخبار دانشگاه
معرفی شهرستان

 

 

 نگاهي اجمالي به شهرستان عجب شير

 
موقعيت جغرافيايي و اقليمي:
شهرستان عجب‌شير با مساحت 44/738 كيلومتر مربع از شمال به شهرستانهاي اسكو و آذرشهر، از شرق به شهرستان مراغه از غرب به درياچه اروميه و از جنوب به شهرستانهاي بناب محدود است. اين شهرستان در موقعيت 37 درجه و 42 دقيقه عرض شمالي و 46 درجه و 20 دقيقه طول شرقي واقع شده است. اين شهرستان در منطقه كوهستاني واقع شده و داراي تابستانهاي معتدل و زمستانهاي سرد و برف مي‌باشد. و ارتفاع اين شهرستان از سطح آزاد دريافت 77/147 متر بوده و داراي زمينهاي حاصلخيز و پرمحصول و مستعد كشاورزي مي‌باشد و قسمتي از اراضي در نواحي درياچه اروميه در منطقه شوره‌زار و پست واقع شده است. از ارتفاعات مهم اين شهرستان مي‌توان به كوه قوزلوجه (قزلجه) در قسمت شمال غربي به ارتفاع 2615 متر اشاره كرد.


خصوصيات فرهنگي:
زبان رايج محلي اين شهرستان آذري بوده و اهالي آن مسلمان و شيعه اثني عشري هستند. هيچ يك از اقليت‌هاي مذهبي در اين شهرستان سكونت نداشته و اين شهرستان داراي مراكز آموزش عالي (دانشگاه آزاد اسلامي و پيام نور) مي‌باشد. اهالي اين منطقه به باورها و اعتقادات مذهبي پايبندي خاصي دارند به طوري كه برگزاري مراسمات و آيين‌نامه‌هاي مذهبي اين شهرستان شهرت عامه دارد. در سطح اين شهرستان هنرهاي دستي و سنتي به صورت معمول رواج دارد كه مي‌توان به گليم‌بافي و جاجيم‌بافي و سوزن‌دوزي اشاره كرد.


جمعيت:
براساس نتايج سرشماري عمومي نفوس و مسكن در سال 1375، اين شهرستان 59110 نفر بوده و در سرشماري عمومي آبان‌ماه سال 1385، جمعيت شهرستان در حدود 84841 نفر برآورد شده است.


تقسيمات كشوري:
شهرستان عجب‌شير در سال 1380 تأسيس و براساس آخرين تقسيمات كشوري سال 85، از 2 بخش مركزي و قلعه‌چاي تشكيل يافته و داراي 4 دهستان بوده، به طوري كه 2 دهستان ديزجرود غربي به مركزيت روستاي شيشوان و دهستان خضرلو به مركزيت روستاي خضرلو در تابعيت بخش مركزي و 2 دهستان ديزجرود شرقي به مركزيت روستاي جوان قلعه و دهستان كوهستان به مركزيت روستاي ينگجه در تابعيت بخش قلعه‌چاي قرار دارند.
اين شهرستان از يك شهر به نام عجب‌شير و تعداد 42 روستا تشكيل يافته است.


جاذبه‌هاي توريستي:
گسترش اين خطه در ساحل درياچه اروميه (چيچست) و دامنه كوه زيباي سهند، همراه با رودهاي خروشان و چشمه‌هاي جوشان و طبيعتي دلپذير، از گذشته‌هاي دور بدان اعتبار خاص و چشم‌اندازي بديع بخشيده است. درياچه چيچست با بيش از 35 نام تاريخي، خاصيت شفابخشي، سواحل كوهستاني، امواج آرام، اقليم مطبوع، آفتاب دلچسب،‌آسمان آبي، آبزيان شگفت‌انگيز (آرتيميا و اولنا) و جزاير كبودان و اشك اسپير با دنيايي از حيات وحش و پوشش گياهي منحصر بفرد، براي انسان بيمار قرن بيستم  كه از فعاليتهاي روزمره و اقامت اجباري در محيط كوبنده و يكنواخت شهري خسته شده است، مي‌تواند محيط دنج و مكاني دلخواه جهت تمدد اعصاب، تلطيف روان و رفع خستگي باشد. لذا اختصاص ايامي از تعطيلات آخر هفته شهروندان پيرامون آن از (تبريز تا بوكان) جهت تفريح و تفرج در كرانه‌هاي سرسبز، ارتفاعات زيبا، دشتهاي فراخ و بهره‌گيري از آبهاي معدني براي انسان (شهري) الزامي مي‌نمايد. قهراً چنين سفره‌هاي مفرح و بازيهاي شادي‌بخش در بازيابي تعادل روحي، آرامش فكري و تقويت جسمي انسان دور از طبيعت اثر انكارناپذير دارد.
در كنار آبهاي گرم درياچه و مرواريدهاي غلطانش، مواهب طبيعي و ديدنيهاي ديگري چون: آب طلايي گنبد، چشمه شگفت‌انگيز (قندرغالوي) چهاربرود، آبشار زيباي چاخ‌چاخ، شكوه دره كبوتران، تفرجگاه خاطره‌انگيز باغدره، مناظر توتلوق رحمانلو، صفاي دشت بهرام چوبينه، صلابت دربند كوروش هخامنشي، چشمه‌هاي تگرگي خاتون بيگ، قيزگلين و آغ‌ماغان، كوههاي رفيع داغ‌داغان، دره‌هاي خرم آريان، رودهاي خروشان آلان و وران، غارهاي خمره‌اي هرگلان، همگي از اعتبار و قابليتهاي طبيعي و استعدادهاي جهانگردي آن سخن مي‌گويد.
علاوه بر مواهب فوق، وجود ابنيه و امكنه مذهبي و تاريخي كهن نظير: مسجد شيرلوي عجب‌شير، مسجد محمد حنيفه گوروان، مسجد قاضي شيشوان، با معياريهاي بديع و تزئينات تحسين‌آميز، بقاع متبركه ديگري چون: امامزاده سيدابوالقاسم عجب‌شير، سيدعلي بوكت، شاه ابراهيم جوانقلعه، پيرموسي پسيان جملگي به غناي فرهنگي و ريشه‌هاي اعتقادي مردم اين سامان  گواه است. استحكامات حيرت‌انگيز دژهاي حصين ضحاك ماران ، روئين دژ و بقاياي قلاع استوار ديگري چون: فراسپه، ورا و كهندوز، وجود بقاياي شهرهاي عصر باستان (نريز، شيز، يوزدمير، جابروان و آتورجان)، واقع شدن در محل مرز سياسي دو دولت مقتدر ايران قديم (ماد و ماننا) و وارث تمدن درخشان ماد با استناد به نام سرزمين (مدتوپراقي) متعلق به روستاهاي گل‌تپه و خضرلو، نشاني از سكونت اقوام گوتي و ماننا در نقاط (ماننا جالو و باروگوتي)، بقايايي از تكه‌هاي محور دريايي (مهرآباد ـ اروميه) واقع در سواحل روستاي مهرآباد كه كانونهاي تجاري و دادوستد دو سوي درياچه چيچست را به هم مرتبط مي‌ساخت. ابهت و عظمت تپه‌هاي سترگ (گول) و (شيزگان) در محدوده روستاهاي كهن گل‌تپه، وجود الواح و كتيبه‌هاي ارزشمند سنگي در گورستانهاي شيراز، حوري، زاويه، قوزلوجه و ديزج و استقرار واحدهاي بزرگ صنعتي، خدماتي و فرهنگي عصر قاجاريه چون: كشتي‌سازي، باروت‌سازي، شيشه‌سازي، ريسندگي، بافندگي، موم‌سازي، رنگ‌سازي، كفش دوزي، و مراكز درماني وپزشكي (مدرسه شكسته‌بندي) و محيط‌هاي تفريحي (باغ وحش) در محل روستاي شيشوان و انتخاب آن به عنوان دومين مكان سياسي آذربايجان‌ بعد از تبريز، بيانگر شكوه و تمدن و غناي فرهنگي اين ديار كهن است.

 

 

بندر رحمانلوبندر رحمانلو

 

بندر رحمانلو

 

بندر رحمانلوبندر رحمانلو

 

بندر رحمانلوبندر رحمانلو

 

بندر رحمانلوبندر رحمانلو

 

بندر رحمانلوبندر رحمانلو

 

بندر رحمانلوبندر رحمانلو

 

 

آبشار در روستای هرگلان

 

 

 تندیس الهه باران در روستای هرگلان

 

 

طبیعت عجبشیر

 

 طبیعت عجبشیر - روستای هرگلان

 

 

غروب بندر رحمانلو

 

 غروب بندر رحمانلو

 

 

غروب بندر رحمانلو

 

 

 فصل شکوفه های عجبشیر

 

 

 قلعه ضحاک روستای ینگجه عجبشیر

 

 

 گور چین دره سی

 

 

 مشت عمان در سواحل بندر رحمانلو

 

 مشت عمان در سواحل بندر رحمانلو

 

 

قلعه ضحاک روستای ینگجه عجبشیر

 

 نمایی از سر ستون های مسجد جامع عجبشیر

 

 

نمایی از سر ستون های مسجد جامع شیرلو

 

 

 

 

 

 

 
آرشیو