یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ ۱۹:۲۳

دانشگاه آزاد اسلامی واحد عجب شیر

وب سایت داشنگاه آزاد اسلامی واحد عجب شیر

معرفی شهرستان

نگاهی اجمالی به شهرستان عجب شیر
 
موقعیت جغرافیایی و اقلیمی:
شهرستان عجب‌شیر با مساحت ۴۴/۷۳۸ کیلومتر مربع از شمال به شهرستانهای اسکو و آذرشهر، از شرق به شهرستان مراغه از غرب به دریاچه ارومیه و از جنوب به شهرستانهای بناب محدود است. این شهرستان در موقعیت ۳۷ درجه و ۴۲ دقیقه عرض شمالی و ۴۶ درجه و ۲۰ دقیقه طول شرقی واقع شده است. این شهرستان در منطقه کوهستانی واقع شده و دارای تابستانهای معتدل و زمستانهای سرد و برف می‌باشد. و ارتفاع این شهرستان از سطح آزاد دریافت ۷۷/۱۴۷ متر بوده و دارای زمینهای حاصلخیز و پرمحصول و مستعد کشاورزی می‌باشد و قسمتی از اراضی در نواحی دریاچه ارومیه در منطقه شوره‌زار و پست واقع شده است. از ارتفاعات مهم این شهرستان می‌توان به کوه قوزلوجه (قزلجه) در قسمت شمال غربی به ارتفاع ۲۶۱۵ متر اشاره کرد.

 

خصوصیات فرهنگی:
زبان رایج محلی این شهرستان آذری بوده و اهالی آن مسلمان و شیعه اثنی عشری هستند. هیچ یک از اقلیت‌های مذهبی در این شهرستان سکونت نداشته و این شهرستان دارای مراکز آموزش عالی (دانشگاه آزاد اسلامی و پیام نور) می‌باشد. اهالی این منطقه به باورها و اعتقادات مذهبی پایبندی خاصی دارند به طوری که برگزاری مراسمات و آیین‌نامه‌های مذهبی این شهرستان شهرت عامه دارد. در سطح این شهرستان هنرهای دستی و سنتی به صورت معمول رواج دارد که می‌توان به گلیم‌بافی و جاجیم‌بافی و سوزن‌دوزی اشاره کرد.

 

جمعیت:
براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۷۵، این شهرستان ۵۹۱۱۰ نفر بوده و در سرشماری عمومی آبان‌ماه سال ۱۳۸۵، جمعیت شهرستان در حدود ۸۴۸۴۱ نفر برآورد شده است.

 

تقسیمات کشوری:
شهرستان عجب‌شیر در سال ۱۳۸۰ تأسیس و براساس آخرین تقسیمات کشوری سال ۸۵، از ۲ بخش مرکزی و قلعه‌چای تشکیل یافته و دارای ۴ دهستان بوده، به طوری که ۲ دهستان دیزجرود غربی به مرکزیت روستای شیشوان و دهستان خضرلو به مرکزیت روستای خضرلو در تابعیت بخش مرکزی و ۲ دهستان دیزجرود شرقی به مرکزیت روستای جوان قلعه و دهستان کوهستان به مرکزیت روستای ینگجه در تابعیت بخش قلعه‌چای قرار دارند.
این شهرستان از یک شهر به نام عجب‌شیر و تعداد ۴۲ روستا تشکیل یافته است.

 

جاذبه‌های توریستی:
گسترش این خطه در ساحل دریاچه ارومیه (چیچست) و دامنه کوه زیبای سهند، همراه با رودهای خروشان و چشمه‌های جوشان و طبیعتی دلپذیر، از گذشته‌های دور بدان اعتبار خاص و چشم‌اندازی بدیع بخشیده است. دریاچه چیچست با بیش از ۳۵ نام تاریخی، خاصیت شفابخشی، سواحل کوهستانی، امواج آرام، اقلیم مطبوع، آفتاب دلچسب،‌آسمان آبی، آبزیان شگفت‌انگیز (آرتیمیا و اولنا) و جزایر کبودان و اشک اسپیر با دنیایی از حیات وحش و پوشش گیاهی منحصر بفرد، برای انسان بیمار قرن بیستم که از فعالیتهای روزمره و اقامت اجباری در محیط کوبنده و یکنواخت شهری خسته شده است، می‌تواند محیط دنج و مکانی دلخواه جهت تمدد اعصاب، تلطیف روان و رفع خستگی باشد. لذا اختصاص ایامی از تعطیلات آخر هفته شهروندان پیرامون آن از (تبریز تا بوکان) جهت تفریح و تفرج در کرانه‌های سرسبز، ارتفاعات زیبا، دشتهای فراخ و بهره‌گیری از آبهای معدنی برای انسان (شهری) الزامی می‌نماید. قهراً چنین سفره‌های مفرح و بازیهای شادی‌بخش در بازیابی تعادل روحی، آرامش فکری و تقویت جسمی انسان دور از طبیعت اثر انکارناپذیر دارد.
 
در کنار آبهای گرم دریاچه و مرواریدهای غلطانش، مواهب طبیعی و دیدنیهای دیگری چون: آب طلایی گنبد، چشمه شگفت‌انگیز (قندرغالوی) چهاربرود، آبشار زیبای چاخ‌چاخ، شکوه دره کبوتران، تفرجگاه خاطره‌انگیز باغدره، مناظر توتلوق رحمانلو، صفای دشت بهرام چوبینه، صلابت دربند کوروش هخامنشی، چشمه‌های تگرگی خاتون بیگ، قیزگلین و آغ‌ماغان، کوههای رفیع داغ‌داغان، دره‌های خرم آریان، رودهای خروشان آلان و وران، غارهای خمره‌ای هرگلان، همگی از اعتبار و قابلیتهای طبیعی و استعدادهای جهانگردی آن سخن می‌گوید.
 
علاوه بر مواهب فوق، وجود ابنیه و امکنه مذهبی و تاریخی کهن نظیر: مسجد شیرلوی عجب‌شیر، مسجد محمد حنیفه گوروان، مسجد قاضی شیشوان، با معیاریهای بدیع و تزئینات تحسین‌آمیز، بقاع متبرکه دیگری چون: امامزاده سیدابوالقاسم عجب‌شیر، سیدعلی بوکت، شاه ابراهیم جوانقلعه، پیرموسی پسیان جملگی به غنای فرهنگی و ریشه‌های اعتقادی مردم این سامان گواه است. استحکامات حیرت‌انگیز دژهای حصین ضحاک ماران ، روئین دژ و بقایای قلاع استوار دیگری چون: فراسپه، ورا و کهندوز، وجود بقایای شهرهای عصر باستان (نریز، شیز، یوزدمیر، جابروان و آتورجان)، واقع شدن در محل مرز سیاسی دو دولت مقتدر ایران قدیم (ماد و ماننا) و وارث تمدن درخشان ماد با استناد به نام سرزمین (مدتوپراقی) متعلق به روستاهای گل‌تپه و خضرلو، نشانی از سکونت اقوام گوتی و ماننا در نقاط (ماننا جالو و باروگوتی)، بقایایی از تکه‌های محور دریایی (مهرآباد ـ ارومیه) واقع در سواحل روستای مهرآباد که کانونهای تجاری و دادوستد دو سوی دریاچه چیچست را به هم مرتبط می‌ساخت. ابهت و عظمت تپه‌های سترگ (گول) و (شیزگان) در محدوده روستاهای کهن گل‌تپه، وجود الواح و کتیبه‌های ارزشمند سنگی در گورستانهای شیراز، حوری، زاویه، قوزلوجه و دیزج و استقرار واحدهای بزرگ صنعتی، خدماتی و فرهنگی عصر قاجاریه چون: کشتی‌سازی، باروت‌سازی، شیشه‌سازی، ریسندگی، بافندگی، موم‌سازی، رنگ‌سازی، کفش دوزی، و مراکز درمانی وپزشکی (مدرسه شکسته‌بندی) و محیط‌های تفریحی (باغ وحش) در محل روستای شیشوان و انتخاب آن به عنوان دومین مکان سیاسی آذربایجان‌ بعد از تبریز، بیانگر شکوه و تمدن و غنای فرهنگی این دیار کهن است.

 
بندر رحمانلو

 

بندر رحمانلو
 

 

 

 

 

 

 

آبشار در روستای هرگلان


تندیس الهه باران در روستای هرگلان


طبیعت عجبشیر


طبیعت عجبشیر – روستای هرگلان


غروب بندر رحمانلو


غروب بندر رحمانلو


غروب بندر رحمانلو


فصل شکوفه های عجبشیر


قلعه ضحاک روستای ینگجه عجبشی


گور چین دره سی


مشت عثمان در سواحل بندر رحمانلو


مشت عثمان در سواحل بندر رحمانلو


قلعه ضحاک روستای ینگجه عجبشیر


نمایی از سر ستون های مسجد جامع عجبشیر


نمایی از سر ستون های مسجد جامع شیرلو

عجب شير – بلوار شهید زنده دل – جنب مجتمع مسکونی اصناف – دانشگاه آزاد اسلامي واحد عجب شير

تلفن:59-4051 63 37(041)

فکس: 3457 62 37(041)

پست الکترونیک: info@ajabshiriau(dot)ac(dot)ir

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ است.

Template Design:Dima Group